Szczelina odbytu

Czym jest szczelina odbytu? Profilaktyka oraz leczenie

Podczas wydalania zbyt twardego i zbitego stolca, co zachodzi podczas silnych zaparć, może dojść do mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej kanału odbytu. Dolegliwość ta dotyka osób w każdym wieku i znana jest pod nazwą szczeliny odbytu.

Charakterystyka choroby

Jest to płytkie, wąskie pęknięcie błony śluzowej u ujścia kanału odbytu. Powstaje ono na skutek przekroczenia możliwości rozciągania się śluzówki anodermy – odcinka kończącego kanał odbytu. Nieleczona szczelina odbytu może doprowadzić do systematycznego pogłębiania się uszkodzeń, co powoduje silny ból i w znaczący sposób utrudnia gojenie się ran. Ma to miejsce przy każdej defekacji. Jest to więc niezwykle uciążliwe schorzenie, które przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i obniża komfort życia. Nie warto więc czekać do momentu aż choroba sama ustąpi, gdyż może to nie nastąpić. Natychmiast po rozpoznaniu objawów należy udać się do lekarza.

Symptomy choroby

Dolegliwości tej najczęściej towarzyszy silny, ostry i piekący ból w okolicy odbytu, który występuje podczas defekacji i utrzymuje się nawet do kilku godzin po wypróżnieniu. Pojawia się również krwawienie, które widoczne jest na stolcu, bieliźnie czy też papierze toaletowych. Objawami choroby są także świąd oraz pieczenie w okolicy odbyty. Może dojść również do pojawienia się wydzieliny. Wśród symptomów schorzenia należy wymienić także parcie na stolec. Jest to dolegliwość, która ze względu na dokuczliwe objawy, może wywołać u niemowląt i małych dzieci niechęć, a nawet strach przed wypróżnianiem się. Dlatego nie należy jej w żaden sposób bagatelizować.

Sposoby leczenia szczeliny odbytu 

Prawidłowo leczona szczelina odbytu goi się w przeciągu 4 tygodni od rozpoczęcia kuracji. Aby zdiagnozować chorobę w wielu przypadkach wystarczy jedynie wywiad oraz staranne obejrzenie okolic odbytu. Kiedy jednak nie można postawić jednoznacznej diagnozy, lekarz zazwyczaj zleca dodatkowe badania, takie jak rektoskopia, które mają za zadanie wyjaśnić wątpliwości.

Najważniejszym celem podjętego leczenia jest umożliwienie zagojenia się uszkodzonej błony śluzowej odbytu. Wśród zaleceń ogólnych wymienia się przede wszystkim zmianę diety na bogatą w błonnik oraz z dużą ilością płynów. Zapobiega to zaparciom oraz poprawia konsystencję stolca. Po każdej defekacji należy również starannie obmyć okolice odbytu oraz stale dbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych. 2-3 razy dziennie warto również stosować nasiadówki z ciepłej wody i kory dębu, których podstawowym zadaniem jest łagodzenie pojawiającego się bólu.

W ramach leczenia farmakologicznego zaś stosuje się głównie maści pielęgnacyjne przeznaczone do stosowania w okolicy odbytu. Mogą one zawierać substancje przeciwbólowe. Istotną rolę pełnią również środki zmiękczające stolec lub przeczyszczające. Kiedy ból jest naprawdę silny można zastosować również doustne leki łagodzące jego odczuwanie.

Możliwa operacja, usuwanie szczeliny odbytu

Kiedy jednak działania te są nieskuteczne, stosuje się leczenie operacyjne, które obejmować może rozciągnięcie zwieraczy odbytu, wycięcie szczeliny odbytu bądź przecięcie zwieraczy znajdujących się wewnątrz odbytu. Wszystkie te metody wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Choroba ta może w znaczący sposób pogorszyć komfort życia, dlatego nawet jeśli jest ona wstydliwym problemem, nie powinniśmy mieć żadnych oporów, aby udać się do lekarza, który wdroży skuteczne leczenie