Hemoroidy

Hemoroidy, guzki krwawnicze – Choroba hemoroidalna

Nazwa Łacińska: Varices haemorrhoidales

Hemoroidy to współczesna choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że na tę dolegliwość cierpi co trzecia osoba na świecie, jednak nadal jest to choroba wstydliwa, stanowiąca dla wielu osób temat tabu.

Czym jednak są hemoroidy? Najogólniej można powiedzieć, iż są one żyłami odbytu, które są mocno nabrzmiałe. To duży problem wywołujący nieprzyjemne dolegliwości, w tym ból, pieczenie, świąd, czy krwawienie.

Można podzielić je na dwa typy:
– hemoroidy zewnętrzne
– hemoroidy wewnętrzne

Dlaczego powstają hemoroidy

Ta nieprzyjemna w skutkach dolegliwość powstaje w wyniku zbyt dużego ciśnienia w żyłach w okolicy odbytu oraz miednicy.
Zwiększone ciśnienie podczas wypróżniania powoduje, że żyły puchną oraz rozciągają się nadmiernie, co w konsekwencji doprowadza do powstania hemoroidów. Jak widać, to w wyniku nadmiernego wysiłku podczas robienia stolca doprowadzić może do tych przykrych konsekwencji. Podobne dolegliwości mogą wystąpić także przy biegunkach oraz zaparciach, jak i u kobiet w ciąży, czy w trakcie porodu.

Jak poznać chorobę hemoroidalną, czyli najczęstsze objawy

Wśród najczęściej spotykanych i wymienianych dolegliwości, jakie wywołują hemoroidy wymienia się problemy z wypróżnieniem się do końca. Równocześnie pacjenci bardzo często uskarżają się na krwawienie z odbytu podczas wypróżniania. Krew zaobserwować można przede wszystkim na papierze toaletowym. Z innych częstych dolegliwości, wymieniane są świąd, pieczenie oraz ból odbytnicy.

W zależności od typu hemoroidów, można mówić dodatkowo o takich objawach jak krew na kale w przypadku hemoroidów wewnętrznych, a także ból podczas wypróżniania. Często wewnętrznym hemoroidom towarzyszy też śluz na stolcu lub papierze toaletowym.
Z kolei częstym charakterystycznym objawem hemoroidów zewnętrznych jest podrażniona skóra odbytu i jego okolic. Często ewidentnym sygnałem pojawienia się guzków hemoroidalnych są też wyczuwalne guzki.

Stadia rozwoju
Wyróżniamy cztery stadia zaawansowania choroby:

hemoroidy 1 stopnia
hemoroidy 1 stopnia – hemoroidy.info
hemoroidy 2 stopnia
hemoroidy 2 stopnia – hemoroidy.info
Hemoroidy 3 stopnia
Hemoroidy 3 stopnia – hemoroidy.info
Hemoroidy 4 stopnia
Hemoroidy 4 stopnia – hemoroidy.info

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy krok w leczeniu – postawienie diagnozy

Zdiagnozowanie hemoroidów nie jest sprawą trudną. Jeśli podejrzewacie u siebie wystąpienie tego typu schorzenia, konieczna będzie wizyta u lekarza. Ten najczęściej stawia diagnozę przeprowadzając wywiad, śledząc historię poprzednich chorób lub wykonując odpowiednie badanie – najczęściej jest to badanie rektalne dokonywane zbadaniem odbytnicy palcem.

W przypadku pacjentów, którzy nie ukończyli 50 roku życia, najczęściej krwawienie z odbytnicy przypisuje się chorobie hemoroidalnej. Jednak nie jest to reguła, bowiem krwawienie może oznaczać znacznie poważniejszą w konsekwencjach i skutkach chorobę. Może być to dla przykładu choroba okrężnicy, odbytnicy, a nawet nowotwór odbytu. Właśnie z tego powodu często lekarz kieruje pacjenta na dodatkowe badania, jakimi są chociażby kolonoskopia, czy inne badania jelita grubego, które wykluczą lub potwierdzą inną chorobę.

Krok drugi – leczenie właściwe

W zależności od rodzaju hemoroidów, leczenie przebiega w zróżnicowany sposób. Zewnętrzne hemoroidy mogą leczone być w domu, za pomocą dostępnych środków aptecznych, jak i dzięki zmianie nawyków żywieniowych.
Jednym z ważniejszych kroków jest przede wszystkim wprowadzenie do diety codziennej błonnika, który jest środkiem działającym doskonale na przemianę materii oraz ułatwiającym wydalanie. Zaleca się również picie dużej ilości wody, przede wszystkim niegazowanej. Dobrze jest też zastosować czopki lub maści, które można zakupić bez recepty w aptece, a które są skutecznym sposobem na pozbycie się dolegliwości.
Podobne zabiegi stosuje się też przy hemoroidach wewnętrznych, pod warunkiem, iż zmiany nie są mocno zaawansowane.

W przypadku, jeśli zmiany chorobowe są duże, w grę wchodzi inny rodzaj leczenia poza zwykłymi maściami, czy czopkami. Bardzo często niezbędna jest interwencja chirurgiczna, czy rozmaite inne metody lecznicze. Jedną z możliwych interwencji jest chociażby podwiązanie hemoroidów opaskami gumowymi, czy też możliwe jest delikatne okaleczenie tkanki znajdującej się naokoło hemoroidów, co zmniejsza stan chorobowy i wielkość hemoroidów, jak i pomaga im zupełnie zaniknąć.
Ostateczną metodą jest przeprowadzenie operacji. Są rozmaite metody chirurgiczne, w tym wiele nowoczesnych, które nie są metodami inwazyjnymi, ani bolesnymi, a rekonwalescencja jest szybka.

Dodaj komentarz