Diagnostyka hemoroidów

Diagnostyka hemoroidów….

Hemoroidy ( Guzki krwawnicze )należą do grupy schorzeń, które w znaczący sposób utrudniają, a w wielu przypadkach nawet uniemożliwiają, prawidłowe funkcjonowanie i normalne wykonywanie codziennych zajęć i obowiązków, obniżając tym samym komfort życia. Dlatego kiedy pojawią się pierwsze symptomy choroby, nie należy ich bagatelizować i udać się do proktologa, który oceni stopień zaawansowania dolegliwości.

Pierwsze oznaki

Do podstawowych objawów świadczących o rozwoju hemoroidów zaliczyć można przede wszystkim intensywny ból podczas defekacji, obecność krwi na stolcu, papierze toaletowym bądź bieliźnie czy też uczucie silnego kłucia. Sygnałami alarmowymi są również świąd, pieczenie oraz wydzielina zapalna sącząca się z odbytu.

Diagnostyka hemoroidów

Rozwój hemoroidów odbywa się w wolnym tempie. Dlatego też zazwyczaj ich pierwsze symptomy nie są jednoznacznie kojarzone z postępem choroby. Nie warto jednak odkładać wizyty z powodu wstydu. Żylaki odbytu są bowiem dosyć powszechnie występującym schorzeniem, które dotyka wiele osób w każdym wieku.

Żeby zdiagnozować hemoroidy, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do proktologa, czyli specjalisty zajmującego się chorobami odbytu. Aby rozpoznać guzki krwawnicze, w wielu przypadkach wystarcza jedynie przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem oraz staranne obejrzenie okolic odbytu, nawet bez krepującego badania palcem. Diagnoza zazwyczaj jest potwierdzana poprzez anoskopię, czyli dokładne obejrzenie końcowego odcinka odbytu przy pomocy specjalnego wziernika. Wszystkie badania trwają krótko i są bezbolesne, dlatego nie należy się ich obawiać. Umożliwiają one szybką diagnozę hemoroidów i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

hemoroidy 1 stopnia
hemoroidy 1 stopnia – hemoroidy.info
hemoroidy 2 stopnia
hemoroidy 2 stopnia – hemoroidy.info
Hemoroidy 3 stopnia
Hemoroidy 3 stopnia – hemoroidy.info
Hemoroidy 4 stopnia
Hemoroidy 4 stopnia – hemoroidy.info